تا بارگذاری کامل صفحه صبر کنید...

۲۷ اسفند

سیستم اعلام سرقت

جهت جلوگیری از سرقت اماکن یا اعلام سرقتهای مسلحانه از دزدگیراماکن استفاده می شود. عملکرد نظارت سیستم قابل تعریف می باشد، مثلا بعضی از سیستمها را می­توان بصورت نیمه فعال مسلح کرد به این معنی که بعضی از محیط­های تحت کنترل باشند و بر روی بعضی از محیط­ها کنترلی نباشند…

(برای مثال حالتی را در نظر بگیرید که در خانه هستید و فقط می­خواهید درب­های ورودی و پنجره­ها کنترل شوند ولی اتاق خواب و راهرو تحت کنترل سیستم نباشد) یا اینکه بعضی از محیط­ها بصورت ۲۴ساعته کنترل شوند. قیمت کنترل پنل با توجه به قابلیت­های فوق قابل تغییراست.

بسته به نوع سیستم کنترل پنل، دستگاه اعلام سرقت را می­توان از طرق مختلف مسلح یا غیر مسلح کرد، که ترتیب آن به شرح زیر می باشد :

 • کلید یا سوئیچ
 • ریموت کنترل
 • خط تلفن
 • سرویس GSM
 • کی پد
 • پیغام صوتی
 • اثر انگشت
 • کارت بدون تماس یا مغناطیسی یا Smart Card
 • IP شبکه

در سیستمهای دزدگیر اماکن جهت کنترل مکان­های مختلف از سنسورهای متفاوت استفاده می شود:

 • مگنت، جهت حفاظت از دربها و پنجره ها
 • سنسور تشخیص شکستن شیشه
 • سنسور حساس به ضربه ( shock sensor )
 • رادار یا آشکار کننده حرکات که خود به سه نوع PIR، مایکرویو و اولتراسونیک تقسیم می شود.

PIR خود به مدلهای مختلفی تقسیم می شود:

 • سنسور PIR برای فضای باز
 • سنسور PIR برای فضای بسته
 • سنسور PIR با دید °۳۶۰-°۹۰-°۱۸۰-°۱۲۰
 • سنسور PIR غیر حساس به حیوانات خانگی

برای فضای وسیع از چشم­های خطی استفاده می­شود و برای حفاظت از پنجره­ها و درب­ها از شوک سنسور و سنسور تشخیص صدای شکستن شیشه استفاده می­شود. خروجی سیستم دزدگیر می­تواند به صورت­های زیر باشد:

 • آژیر ( ایجاد صدای بلند جهت اعلام خبر )
 • فلاشر ( نمایشگر فوری )
 • GSM (ارسال SMS یا تماس تلفنی از طریق GSM )
 • پیجر بی سیم ( ارسال اطلاعات بی­سیم به پیجر )
 • تلفن کننده
 • IP شبکه

منبع تغذیه دزدگیر اماکن از برق شهر و باطری می­باشد و حجم باطری متناسب با تجهیزات به کار رفته در سیستم متغیر می­باشد.

در مکان­های عمومی که امکان سرقت در روز نیز می­باشد از شاسی اضطراری(Emergency key ) یا پدال استفاده می­شود که با فشرده شدن آن­ها سیستم شروع به آلارم می­نماید. انتخاب نوع دستگاه دزدگیر اماکن وابسته به مکانی که قصد نصب آن را داریم دارد و به همین ترتیب قیمت تمام شده برای یک سیستم وابسته به تجهیزات و وسائل به کار گرفته شده می­باشد.

تجهیزات اصلی که در این سیستم­ها مورد استفاده قرار می­گیرند به شرح زیر می­باشد :

 • دتکتورهای حرکتی
 • دتکتورهای شکستن شیشه
 • آژیرها با قدرت­های گوناگون
 • تلفن کننده
 • سیستم کنترل از راه دور
 • باطری اضطراری
 • دستگاه مرکزی

با بیان ساده تر می­توان گفت که؛ دزدگیر وسیله ای است که به هنگام گذر از یک حریم خصوصی با اعلام صدا این عمل غیرقانونی را اعلان می­کند. دزدگیرهای موجود در بازار هر چند از لحاظ ظاهری در انواع و اشکال مختلفی ارائه شده اند، ولی همگی آنها دارای یک ساختار مشترک می­باشند. اکثر دزدگیرها دارای یک خط تحریک بسته، که محل وصل حسگرهای بسته می­باشد، و دارای کنترل از راه دور(ریموت کنترل ) جهت روشن و خاموش کردن دستگاه هستند. همچنین مدارهای دزدگیر شامل مدار فرستندهگیرنده ، مدار شارژ باتری اضطراری و مدار آژیر می­باشد و در نهایت دزدگیرها ممکن است مجهز به تلفن کننده خودکار در هنگام تحریک نیز باشند.

سنسور تشخیص حرکت PIR

نام این سنسور از سر کلمه های PASSIVE INFRA RED گرفته شده است سنسورهای PIR  برای تشخیص حرکت موجودات زنده به کار می­رود ( انسان و حیوانات ). این سنسور معمولا با نام چشمی شناخته می­شود.

خصوصیات سنسور

محدوده دمایی که سنسور می­تواند در آن کار کند ۳۰ – الی ۷۰ + می­باشد. محدوده ولتاژ تغذیه هم بین ۵ تا ۱۲ ولت است (برخی که به صورت آماده ساخته می­شوند، محدوده تغذیه از ۳٫۵ ولت شروع می­شود ). زاویه دید ( زاویه مورد حس ) توسط سنسور ۹۵ درجه می­باشد جریان مصرفی در محدوده میکرو آمپر است (حدود ۵۰ میکرو آمپر).

روش کار سنسور

اصول کاری این سنسور و آشکارسازی حرکت آن بر اساس انرژی گرمایی دریافتی از محیط می­باشد و اثر پیرو الکتریکی می­باشد. درون این سنسور کریستال­هایی به کار برده شده­اند که این خاصیت را دارند.

اثر پیرو الکتریک در عناصری وجود دارد که در معرض تغییرات گرمایی، ولتاژی را تولید کنند.

برای داشتن ولتاژ تا حد ممکن ثابت و DC از یک فیلتر پائین گذر در خروجی استفاده می­شود به علت اینکه امواج حرارتی دریافتی از فاصله دور بسیار ضعیف است، از یک لنز یا عدسی با نام FRESNEL استفاده می­شود. وظیفه این لنز متمرکز کردن امواج دریافتی در مرکز سنسور است ( همانند عملکرد دیش در ماهواره­ها ) . همچنین این لنز می­تواند به صورت فیلتر هم عمل کند و امواج مزاحم را حذف کند این لنز یا عدسی باید نصب شود ( البته به صورت صحیح ) تا بتوان خروجی قابل قبولی را داشت. فاصله لنز تا سنسور حدود ۰٫۶۵ اینچ می­باشد. این نوع لنز دارای شیارهایی بر روی خود است که برای هر چه بهتر متمرکز کردن سیگنال­های دریافتی می­باشد. به علت اینکه این سنسور بر اساس گرما کار می­کند، در دیگر مصارفی که گرما در آن نقش دارد نیز می­توان به کار برده شود.

آشکار سازی حرکت

در حالتی که می­خواهیم سنسور برای آشکار سازی حرکت استفاده شود، باید سنسور طوری نصب شود که پایه­های ۱ و ۳ به صورت افقی قرار بگیرند.

در اینگونه سنسور ، وقتی سنسور حرکتی را مشخص کند ( جسم حرارتی در سیستم قرار گرفته باشد، خواه انسان یا … ) ، خروجی سنسور فعال می­شود و حدودا ۳ ولت می­شود. البته این ولتاژ ممکن است برای هر مدل فرق داشته باشد که در دیتا شیت­های مربوطه می­توان مقدار آن را به دست آورد. اما وقتی که هیچگونه حرکت گرمایی مشخص نشود، خروجی سنسور در حالت غیر فعال است (صفر ولت).

اتصال سنسور

به دلیل اینکه خروجی سنسور قابلیت جریان دهی بالایی را ندارد، بنابراین باید در خروجی از تقویت کننده استفاده کرد.

اتصال سنسور به میکروکنترلر

همان طور که گفته شد، برای مدل گفته شده، خروجی در حالت فعال حدود ۳ ولت می­شود. بنابراین می­توان به صورت مستقیم به میکروکنترلر وصل شود. حال می­توان با چک کردن پایه ای که خروجی سنسور به آن وصل است، عملیات متناسب با تشخیص حرکت در سیستم را انجام داد. همچنین می­توان از وقفه خارجی نیز استفاده کرد.

نکتهء مهم

قبل از اتصال سنسور ( از نوع آماده ) به میکروکنترلر، از میزان خروجی سنسور اطمینان حاصل کنید. همچنین می­توان برای اطمینان در ورودی میکروکنترلر، از دیود زنر و یا محدود کننده­های دیگر استفاده کرد.

دستگاههای مرکزی اعلام سرقت کلاسیک :

یکی از معتبر ترین دستگاه­های اعلام سرقت موجود در بازار مصرف داخلی دستگاه کلاسیک است که در چندین مدل مختلف به بازار مصرف ارائه می­شود. این دستگاه که دارای استاندارهای مختلفی در زمینه تولید این نوع دستگاه­هاست از کیفیت و دقت بالائی برخوردار است. از مدل­های متداول دستگاه­های کلاسیک به مدل X11 که کنترل آن توسط سوئیچ دستی می­باشد، دستگاه Z4 که کنترل آن توسط ریموت کنترل در انواع مختلف و جدیدترین دستگاه آن Z6 که کنترل آن توسط کی پد  و کنترل از طریق خطوط تلفن انجام می­پذیرد.

سنسورهای چشمی ( رادار )

رادارها بطور کلی با پرتو مادون قرمز کار می­کنند و با سرعتی بسیار زیاد حرکت اجسام زنده را تشخیص می­دهند. لازم به ذکر است این سنسورها فقط به حرکت بدن انسان حساس هستند و یا به حرکت اجسام بزرگ که این امر باعث کنترل در جلوگیری از اعلام هشدار مزاحم می­شود . رادارها با زاویه دیدهای مختلفی تولید می­شوند که از پر مصرف­ترین آن­ها می­توان به رادار ۹۰ درجه، ۱۱۰ درجه، ۱۸۰ درجه و ۳۶۰ درجه اشاره کرد. این رادارها بیشتر در فاصله ۲ متری از سطح زمین نصب می­شوند و تا طول تقریبی ۱۲ متر را پوشش می­دهند. این چشمی را حرکت­های پشت شیشه را تشخیص نمی­دهند اما حرکت خود شیشه براحتی برای رادار قابل تشخیص است. برخی از رادارهای مرسوم در بازار مصرف عبارتند است از :

 • چشم الکترونیکی کلاسیک
 • چشم الکترونیکی پارادوکس
 • چشم الکترونیکی الگانس
 • چشم الکترونیکی TEXECOME
 • چشم الکترونیکی پریمو
 • چشم الکترونیکی اسکن ترنیکس و ….
 • چشم الکترونیکی هانیول

شوک سنسور

همانطور که از نام این سنسور پیداست با ایجاد شوک و یا ضربه این سنسور پیامی را برای دستگاه مرکزی ارسال می­کند . شوک سنسور در دو نوع مکانیکی ( با لغزش دو پلاتین بر روی یکدیگر )‌و الکترونیکی (‌ با استفاده از تکنولژی آلتراسونیک ) در بازار مصرف موجود است .

پدال

پدال یکی از پر مصرف­ترین خبر کننده­ها در فروشگاه­های طلا و جواهر و گالری­هاست و با فشردن آن توسط پا پیام اعلام خطر برای دستگاه مرکزی ارسال می­شود .

بلندگو و آژیر‌

برای اعلام خطر در مواقع ضروری استفاده می­شود و هر دستگاه دزدگیری یک بلند گو و یا آژیر را در سیستم خود نیاز دارد.

کاور بلند گو

برای استفاده از بلندگو در خارج از محیط­های بسته برای جلوگیری از صدمه دیدن بلند گو از کاور استفاده می­شود.

باتری

یکی از مهم­ترین قسمت­های یک دستگاه دزدگیر باتری آن است که متاسفانه از نظر برخی از نصاب­های این سیستم از اهمیت کمتری برخوردار است، اما باید یادآور شد در هنگام خطر اگر باتری دستگاه شما از کیفیت پائینی برخوردار باشد و یا نا مناسب با دستگاه شما در نظر گرفته شود و یا حتی از تاریخ نصب آن مدت زیادی گذشته باشد سیستم دزدگیر شما به سادگی آسیب پذیر خواهد بود. پس یادآور می­شویم که در صورتیکه قبلا دستگاه دزدگیر برای شما نصب شده است حتما تاریخ مصرف آن را کنترل نمائید و یا از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. تاریخ مصرف باتری­ها تا ۲ سال پس از تولید آن ها می­باشد و این در صورتی است که آن باتری استاندارد باشد .

دستگاه تلفن کننده

این دستگاه در این سیستم وظیفه خبر رسانی به مالک دستگاه و یا نیروهای امنیتی و ویژه را دارد. برخی از این دستگاه­ها به تعداد مشخصی از شماره­های ذخیره شده در حافظه خود تماس می­گیرند و فقط آژیر پخش می­کنند و مالک دستگاه را از احتمال خطر در محل نصب دستگاه مطلع می­کند. نوع دیگر این دستگاه به جای پخش آژیر به هنگام تماس تلفنی آدرس و پیامی را که مالک دستگاه بر روی آن با صدای خود ضبط نموده، پخش می­شود و بنابراین کاربر می­تواند یکی از شماره­های دستگاه را به نیروی انتظامی و یا گشت نگهبانی محله اختصاص دهد. این دستگاه­ها می­توانند ۲ یا ۸ یا ۱۲ و یا ۲۰ حافظه شماره تلفن را در خود ذخیره نمایند و به هنگام خطر به نوبت شماره گیری کنند.

دستگاههای دزدگیر بیسیم

این دستگاه­ها از تکنولژی جدیدی بهره می­برند که دیگر نیازی به کشیدن سیم برای سنسورها وجود ندارد و این کار بوسیله سیگنال­هائی که از دستگاه مرکزی ارسال می­شود صورت می­پذیرد. تنها مورد بحث در این نوع سیستم­ها کنترل دوره­ای باتری دورن چشمی­ها است که می­بایست بطور مداوم کنترل شوند و در صورت نیاز تعویض گردند. این چشمی­ها بدلیل عدم اتصال هیچگونه کابلی به آن­ها از باتری داخلی خود تغذیه می­شوند و به نسبت مقدار رفت و آمد در آن محل عمر باتری نیز متفاوت خواهد بود. این دستگاه­ها توسط خطوط تلفن نیز کنترل می­شوند و کاربر می­تواند با تماس تلفنی و دادن کد رمز مخصوص دستگاه را خاموش و یا روشن نماید و زمانیکه دستگاه با تلفن وی تماس گرفت (برای اعلام خطر) می­تواند صدای محیط اطراف دستگاه را بشنود و یا آژیر دستگاه را بطور کلی قطع کند. این دستگاه دارای دو عدد ریموت کنترل جهت استفاده و خاموش روشن کردن نیز می­باشد . برد هر چشمی بیسم می­تواند تا ۱۰۰ متر باشد.

دزدگیرهای موجود در بازار هرچند از لحاظ ظاهر در انواع و اشکال مختلفی ارائه شده‌اند، ولی بطور کلی همگی آن­ها دارای یک ساختار مشترکی می‌باشند، یعنی اکثر دزدگیرها دارای خط تحریک باز و خط تحریک بسته هستند که محل وصل حسگر باز و حسگر بسته می‌باشند و دارای کلید معمولی یا سوئیچ آلفا و یا قفل رمزی و یا کلید کنترل از راه دور جهت روشن و خاموش کردن دستگاه می‌باشند. همچنین مدارات دزدگیر شامل مدار شارژ باتری جهت قطع شدن برق دستگاه بوده و دارای مدار آژیر می‌باشند و در نهایت دزدگیرها گاه­شمار ورود و گاه­شمار خروج و گاه­شمار آژیر دارند و ممکن است مجهز به تلفن کننده خودکار در هنگام تحریک نیز باشند.

تجهیزات و متعلقات جانبی دزدگیر اماکن بشرح زیر می­باشد:

 • دستگاه مرکزی دزدگیر دارای تلفن کننده و نمایشگر LCD
 • دستگاه مرکزی دزدگیر(بدون تلفن کننده و LCD)
 • چشم بیسیم
 • چشم با سیم (۲ مدل)
 • دیتکتور دودی باسیم
 • دیتکتور دودی بیسیم
 • مگنت بیسیم
 • مگنت باسیم
 • شوک سنسور
 • بلندگو فضا خارج
 • آژیر داخلی
 • فلاشر
 • استراب لایت
 • کاور فلزی
 • باطری خشک ۱۲ ولت ۵/۴ و ۲/۷ آمپرساعت
 • مبدل GSM TO LINE
 • کیت ریموت سه رله
 • ریموت کنترل
 • آژیر بیسیم
 • میکروسوئیچ
 • آلفا سوئیچ